Blog
pilarka elektryczna

Pilarki elektryczne należą do grupy urządzeń zasilanych prądem, czyli są jednym z rodzajów elektronarzędzi. Wykorzystywane są do cięcia ciał stałych, a ich elementem skrawającym jest ząbkowane ostrze czyli piła. Pilarki najczęściej wykorzystywane są do mechanicznego podziału drewna, ale to nie jedyne ich zastosowanie. W zależności od rodzaju pilarki, można ją wykorzystać do różnych prac warsztatowych i ogrodniczych. Na rynku dostępne są elektryczne pilarki ręczne, stołowe i łańcuchowe oraz wyrzynarki i ukośnice.

Do czego używa się pilarek elektrycznych?

Pilarki elektryczne charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem i są szeroko wykorzystywane w pracach ogrodniczych i przydomowych warsztatach. Można za ich pomocą ciąć drewno na opał, przycinać gałęzie drzew i żywopłoty, karczować, usuwać pędy czy wykonywać inne prace ogrodnicze. To niezastąpione urządzenia dla wszystkich amatorów majsterkowania. Pielęgnacja drzew i pozyskiwanie drewna na skalę przemysłową lub użytek indywidualny to podstawowe przeznaczenie elektrycznych pilarek łańcuchowych. W zależności od wybranego brzeszczotu, za pomocą wyrzynarki z kolei można ciąć drewno, metale i tworzywa sztuczne. Ten rodzaj elektronarzędzi służy nie tylko do cięcia po linii prostej, ale również do wycinania otworów a także cięcia pod zadanym kątem.

Stołowe pilarki tarczowe to niezbędne wyposażenie każdego warsztatu stolarskiego. Co ciekawe, za ich pomocą można ciąć nie tylko drewno, ale nawet beton, ceramikę czy aluminium. Pilarki elektryczne często są również stosowanie w ratownictwie medycznym i pożarowym. Ponad to, ułatwiają wykonywanie wykończeniowych lub konstrukcyjnych prac budowlanych, a także usprawniają prace ciesielskie.

Pilarki elektryczne na indywidualne potrzeby

Pilarki elektryczne są dużo chętniej wybierane przez użytkowników indywidualnych, a ich udział w zastosowaniach przemysłowych jest nieco mniejszy. To idealne elektronarzędzia na użytek prywatny, które nie wymagają przeprowadzania skomplikowanych zabiegów konserwujących, a ich eksploatacja jest prosta i bezpieczna. Nie trzeba wymieniać paliwa, filtrów i świec, jak w przypadku tradycyjnych pił spalinowych. Brak doświadczenia czy wiedzy technicznej nie będzie żadną przeszkodą w obsłudze pilarki elektrycznej – z powodzeniem mogą ją wykorzystywać osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu elektronarzędziami. Nie trzeba się martwić o uruchamianie w systemie ssania czy korzystanie z szarpaka. Pilarki elektryczne to doskonały wybór do zastosowań amatorskich i hobbystycznych. Pracują ciszej niż pilarki spalinowe i są wydajne, trwałe oraz dużo lżejsze. Co więcej, nie emitują spalin do atmosfery! Nie musimy się troszczyć o problemy z odpaleniem czy rozstrojeniem gaźnika, a także koniecznością przygotowywania specjalnych mieszanek benzyny z olejem.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że zakres pracy pilarki elektrycznej ograniczony jest długością kabla. Urządzenie musi być podłączone do zasilania prądem elektrycznym, co może być ograniczeniem przy większych przedsięwzięciach. Alternatywą są pilarki elektryczne zasilane akumulatorem, pamiętajmy jednak, że czas ich pracy jest ograniczony. Wybierając odpowiednią pilarkę elektryczną należy zwrócić uwagę przede wszystkim na długość prowadnicy oraz moc urządzenia, a także pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad BHP w trakcie użytkowania elektronarzędzi. Do prac domowych i ogrodowych wystarczy moc w zakresie 1,3-2 kW.