Blog
ciągnik jednoosiowy

Budowa ciągników jednoosiowych przeważnie opiera się o monoblok. Składa się z silnika, skrzyni biegów i jednoosiowego układu jezdnego. To pozwala na uniwersalne zastosowanie ciągników przy współpracy z różnego rodzaju sprzętem. Tutaj możesz przeczytać, do jakich prac można je zastosować.

Najczęściej wykonywane prace

„Jednoosiówka” to maszyna, która musi mieć możliwość ciągnięcia lub pchania innych urządzeń i napędzania ich za pomocą wału odbioru mocy. Z ciągników jednoosiowych korzystają rolnicy, ogrodnicy, szkółkarze, a także firmy komunalne. Za ich pomocą można przygotować orkę, gleby pod siew, wykonać bronowanie, a także przeprowadzać szereg zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, czyli przede wszystkim wertykulację, aerację i koszenie. Doskonale sprawdzają się na terenach zielonych, boiskach sportowych, w parkach, skwerach czy innych miejscach rekreacji na świeżym powietrzu. Umożliwiają także wykonywanie niektórych czynności porządkowych jak zamiatanie czy odśnieżanie. Ciągniki jednoosiowe z odpowiednio dobranym osprzętem mogą zastąpić wiele specjalistycznych maszyn. Dlatego są one stosowane przez miejskie zarządy zieleni, firmy ogrodnicze, niektóre przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne.

Sprzęt dopasowany do wykonywanych prac

Zakup ciągnika będzie uzależniony od zakresu pracy. Do ogródka przy domu wystarczy małe urządzenie. Natomiast na dużych połaciach zieleni lepiej sprawdzą się większe modele. Przy rzadkim stosowaniu poleca się ciągniki z silnikami benzynowymi. W pracy przez cały rok lepiej mogą sprawdzić się diesle. Możliwość podłączenia osprzętu zależna jest od mocy i masy silnika, a także rodzaju jego podłączenia i wałka napędowego WOM. Mają one różne średnice, inne ilości frezów, rozbieżne obroty, a nawet kierunki obrotów. Większość producentów posiada w ofercie glebogryzarki, kosiarki nożowe i listwowe dopasowane do swoich ciągników jednoosiowych. Ponadto można znaleźć także brony, pługi wirnikowe, obsypniki, aeratory oraz zestawy do orki. Odśnieżanie przeprowadza się za pomocą szczotki lub lemiesza. Przy odpowiednim zestawie urządzeń można wykorzystywać ciągnik jednoosiowy do pracy w każdej porze roku niezależnie od warunków pogodowych.

W niektórych przypadkach producenci nie posiadają wybranych urządzeń. Wtedy dobiera się je na podstawie marki i modelu, z uwzględnieniem określonych wartości technicznych. Znacznie prościej jest w sytuacji, gdy doczepiany sprzęt pracuje biernie bez napędu z wałka przekaźnika mocy. Przeważnie jednak znane firmy produkują ciągniki jednoosiowe z uwzględnieniem dopasowanych do nich urządzeń.