Blog

Najważniejszy jest silnik

Silnik to serce kosiarki spalinowej, musi być mocne i trwałe. Im wyższa jest moc silnika, tym dłuższa będzie jego żywotność. Co więcej, przeważnie kosiarki o większej mocy mają większą szerokość koszenia, co pozwala skrócić czas pracy. Dobierając moc kosiarki kierujemy się prostą zasadą – im większy areał mamy do koszenia, tym większej mocy będziemy potrzebować.

Oprócz mocy ważna jest również marka silnika. Inwestując w droższe silniki od renomowanych producentów zyskujemy gwarancję, że nie otrzymamy bubla, a w razie zepsucia kosiarki z łatwością znajdziemy serwis, który natychmiast zajmie się naprawą kosiarki.

Stawiaj na jakość

Nie tylko silnik, ale też kółka, rękojeść i obudowa powinny być wykonane z elementów wysokiej jakości. Należy zwrócić uwagę, żeby koła były osadzone są na łożyskach. Obudowa kosiarki powinna być odporna na odkształcenia, korozje i odbarwienia. Możemy wybrać obudowę z tworzywa sztucznego, ze stali pokrytej farbą proszkową albo aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje wady. Tworzywo sztuczne nie koroduje, stal jest zdecydowanie odporniejsza na uszkodzenia, ale narażona na rdzę, a aluminium, choć wolne od wad obu poprzednich materiałów, jest najdroższe z nich.

Nie zapomnij też o uchwycie, bo to on decyduje o komforcie pracy. Powinien być odpowiednio wyprofilowany i posiadać regulację wysokości, żebyś mógł dopasować go do swojego wzrostu.

Sprawdź dodatkowe funkcje

Kosiarki spalinowe mogą mieć zamontowany kosz, który doskonale sprawdzi się na mniejszych trawnikach, ponieważ od razu usuwa cały pokos. Dla większych areałów polecamy kosiarki z wyrzutem bocznym i opcją mulczowania, rozdrabniającą trawę i zmieniającą ją w naturalny pokos. Zmielonej w ten sposób trawy nie musimy zgrabiać. Do kosiarek wykorzystywanych na obszarze od 1000 do 2000 m2 przyda się też napęd. Wyręczy nas w męczącym pchaniu i ułatwi wielogodzinną pracę. Dla osób ceniących wygodę polecamy zakup kosiarki spalinowej z elektrycznym rozruchem. Dzięki takiej metodzie odpalania nie będziemy musieli mocować się z linką, a nasz sprzęt uruchomimy łatwo i przyjemnie.