Zanim zaczniesz ciąć, najpierw powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ znajdziesz tam zasady bezpieczeństwa i prawidłowej obsługi urządzenia. Pamiętaj też, żeby do pracy przystępować wypoczętym i skoncentrowanym. Podczas cięcia miej na sobie odzież ochronną przystosowaną do tego typu prac i odporną na przecięcia, kask z osłoną na twarz, obuwie z cholewkami i mocne rękawice.
Bez względu na to, czy korzystasz z pilarki spalinowej, czy pilarki elektrycznej, przed pracą powinieneś skontrolować stan techniczny urządzenia. Ważne są: sprawność techniczna hamulca, odpowiednie napięcie łańcucha na prowadnicy oraz jego stan techniczny, a także prawidłowe naostrzenie, które ma wpływ na jakość ciecia i trwałość silnika (ciecie tępym łańcuchm może być nawet przyczyną zatarcia silnika) oraz sprawność wyłącznika STOP. Pamiętaj, że wszystkie przyciski powinny się płynnie przesuwać, nie wymagając szarpania.
Jeśli przenosisz pilarkę na krótkie odległości, nie zapomnij zaciągnąć hamulca i założyć osłony piły łańcuchowej. Zaleca się, aby przy pokonywaniu odległości większych niż 50 metrów dodatkowo wyłączyć silnik. Pamiętaj – pilarkę przenosimy wyłącznie za przedni uchwyt, trzymając z dala od ciała i uważając na tłumik wydechu spalin, ponieważ może być rozgrzany.
Tankowanie pilarki spalinowej powinno odbywać się zawsze z wyłączonym i ostudzonym silnikiem. Nie zalewamy jej na gorąco, ponieważ może to doprowadzić do pożaru urządzenia. Silnik pilarek spalinowych odpalamy i używamy na otwartych przestrzeniach, z dala od miejsca tankowania. Przed jego załączeniem należy włączyć hamulec piły łańcuchowej, aby zablokować łańcuch. Podczas rozruchu pilarkę zawsze kładziemy na stabilnym podłożu.
Na koniec – pamiętaj, że pilarka to urządzenie do cięcia drewna i przedmiotów drewnianych. Nie nadaje się do innych materiałów, a praca z nimi może spowodować nie tylko uszkodzenie urządzenia, ale także doprowadzić do wypadku.