Blog
pilarka łańcuchowa

Zapoznaj się z instrukcją

Zanim zaczniesz ciąć, najpierw powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ znajdziesz tam zasady bezpieczeństwa i prawidłowej obsługi urządzenia. Pamiętaj też, żeby do pracy przystępować wypoczętym i skoncentrowanym. Podczas cięcia miej na sobie odzież ochronną przystosowaną do tego typu prac i odporną na przecięcia, kask z osłoną na twarz, obuwie z cholewkami i mocne rękawice.

Bez względu na to, czy korzystasz z pilarki spalinowej, czy pilarki elektrycznej, przed pracą powinieneś skontrolować stan techniczny urządzenia. Ważne są: sprawność techniczna hamulca, odpowiednie napięcie łańcucha na prowadnicy oraz jego stan techniczny, a także prawidłowe naostrzenie, które ma wpływ na jakość ciecia i trwałość silnika (ciecie tępym łańcuchm może być nawet przyczyną zatarcia silnika) oraz sprawność wyłącznika STOP. Pamiętaj, że wszystkie przyciski powinny się płynnie przesuwać, nie wymagając szarpania.

Uruchamianie i eksploatacja pilarki

Jeśli przenosisz pilarkę na krótkie odległości, nie zapomnij zaciągnąć hamulca i założyć osłony piły łańcuchowej. Zaleca się, aby przy pokonywaniu odległości większych niż 50 metrów dodatkowo wyłączyć silnik. Pamiętaj – pilarkę przenosimy wyłącznie za przedni uchwyt, trzymając z dala od ciała i uważając na tłumik wydechu spalin, ponieważ może być rozgrzany.

Tankowanie pilarki spalinowej powinno odbywać się zawsze z wyłączonym i ostudzonym silnikiem. Nie zalewamy jej na gorąco, ponieważ może to doprowadzić do pożaru urządzenia. Silnik pilarek spalinowych odpalamy i używamy na otwartych przestrzeniach, z dala od miejsca tankowania. Przed jego załączeniem należy włączyć hamulec piły łańcuchowej, aby zablokować łańcuch. Podczas rozruchu pilarkę zawsze kładziemy na stabilnym podłożu.

Na koniec – pamiętaj, że pilarka to urządzenie do cięcia drewna i przedmiotów drewnianych. Nie nadaje się do innych materiałów, a praca z nimi może spowodować nie tylko uszkodzenie urządzenia, ale także doprowadzić do wypadku.